ספרים רבותי, ספרים

                                             "ספרים רבותי, ספרים. רק היום רבותי!

                                              ספרי לימוד במחיר הכרם. שירה רעננה מלאה מיץ"

                                                                                  דן בן אמוץ

                                              מתוך מערכון בביצוע "שלישיית הגשש החיוור"

 

 

 

עוד שנה חלפה לה והנה, כרגיל, מתדפק על דלתותינו שבוע הספר העברי. "ביג דיל" כמו שנוהגים החבר'ה להתבטא בעברית מאונגלזת. "נו שויין", כפי שהפטיר סבי בלעג כל אימת שפוחז זה או אחר הכניס אויר אל ריאותיו, קודם שפצה פיו בחשיבות יתרה ומנע ממנו מלומר דברי שטות, קבל עם ועדה - ובקול רם.

 

מי צריך עוד את שבוע הספר העברי. כמה הנחות נוספות עוד יתנו לנו כשמוכרים לנו "ארבע במאה". נכון. אין ספק, בעברית נכונה צריכים לומר "ארבעה במאה", שכן מדובר על ספר אחד ולא על ספר אחת, אבל מי מקפיד על זוטות שכאלה. סליחה, טעיתי. מי מבין היום מה פירוש המלה "זוטות", במקום זאת נכתוב, מי שם לב לשטויות כאלה או לחנטריש שכזה.

 

זהו. ככה זה הולך בשוק. אין יותר קונים לסולזניצ'ין, אבל יש ויש קונים לניירות שהדביקו אותם יחד בדבק ובלחץ אויר. אפילו לא כרכו אותם, שהרי היום יש "כריכות רכות", המתאימות כדי לדחוף את הספר לכיס כמובן, לפעמים גם לכיס האחורי. בשביל זה יצרו כיס אחורי גדול בג'ינסים שלנו. שמתם לב? בג'ינסים שלנו ולא במכנסיים שלנו. כן. ככה ולא כך - ככה כותבים היום מי שכותבים בסטייל, בכיף, בלארג'יות. צריך שהחבר'ה יבינו מה כותבים להם. נכון?

 

אז איפה היינו? אה, כן. בשבוע הספר העברי ואם צריך אותו היום בכלל. עאלק שבוע הספר העברי. זה שוק, שמבייש אפילו את שוק הפשפשים ביפו, לפני השיפוץ הגדול של הקיץ האחרון. מה אתם חושבים שתעבדו עלינו עם חתימות של סופרים על הספרים או עם גימיקים של מתנות בשוק הספר העברי? סופר הוא לא זמר ואם זמר כותב ספר, על הכיפאק אבל לא נבוא בשביל זה לשבוע הספר העברי. יעני עברי. רוב הספרים קורצים לאנגלית וכתובים בעברית מאונגלזת ואלה שלא, של "האיכותיים", ממילא לא מעניינים אותנו, ב---כ---ל---ל.

 

את תפילו עלינו את הדאווין של המלים היפות האלה של "חוקרי" ספרות, כמו "נרטיב", "ריתמוס" "טקסט" ועוד הרבה מלים של בית-מרקחת. דרך אגב שמתם לב שכמה שהחוקר של הספרות העברית - כן כן העברית, לא הלועזית - מחשיב את עצמו יותר אם הוא משתמש יותר ויותר במלים שאינן בשפה העברית? וזה חוקר של ספרות עברית, כמובן.

 

אז מה אתם רוצים. זה מה שהשוק דורש והוא מקבל אותו. מה אנחנו גרמנו לכך שספר ימכר במחיר של קילו מלפפונים? על קילו עגבניות בכלל אין מה לדבר. קילו עגבניות עולה היום הרבה יותר מספר כזה שהיום אפשר לקנות ארבע כאלה ולקבל עודף ממאה. כבר לא צריך להגיד למוכרים "אבא במאה", אפשר להגיד "אבא במאה פחות אחד". האמת, די מסובך להגיד "אבא בתשעים ותשע", אולי כדי שיצא מבצע של "אבא בשמונים" זה יוצא חלק יותר מהפה. לא?

 

תראו את חוק הספרים שהסופרים רצו ששם בכנסת יעבירו ויעשו להם פרנסה קלה. כמעט שלוש שנים החוק זה תקוע בכנסת. זה סימן שזה חוק רע, כי אם זה היה חוק טוב הוא היה עובר בקלות, כמו שהחבר'ה בהתנחלויות מעבירים בכנסת. זבנג וגמרנו.

 

אז השנה כמו שאמרנו לא נבוא לשבוע הספר. בשביל מה צריך את הלחץ והבאלאגן הזה, אם בצ'כונה בחנות של "צומת ספרים" או "סטימצקי" - ואם אין בצ'כונה אז בקניון - יש תמיד כוסיות שמחייכות אלינו ומסבירות במלים מההפטרה למה כדאי לקנות את הספרים שבמבצע. בסוף הן מתייאשות מלהסביר לנו למה הספרים עאלק "איכותיים" ונותנות לנו לבחור את "הזבל" שלנו.

 

העיקר שזה אבא במאה. מה משנה להן מה אנחנו קונים. בסוף מה שקובע זה השורה האחרונה בקופה הרושמת.

 

אחר כך אפשר ללכת עם שקית יפה של "סטימצקי" או "צומת ספרים" ולדפוק איזה סטייק טוב אם רעבים או לשתות סתם איזה כוס מיץ או יוגורט בטעם של משהו חדש מאמריקה. האמת זה באסה שהאוכל יותר יקר מהספרים שבשקית הניילון, אבל מה לעשות אוכל עולה יקר והנייר בארץ הוא זול. כנראה מביאים אותו בגרושים מהשטחים.

 

אז שיהיה לכם שבוע ספר עברי נעים. נעים ואני לא נהיה שם. אנחנו בקניון ובין פארטיה לפארטיה אולי נרביץ כניסה לאיזה חנות של הדואפול (ראיתם למדתי אחלה מלה) שזכותם אפשר לקנות ספרים בגרושים. והסופרים? שילכו לעבוד, כמו שאבא שלי אמר, מי שרוצה כסף שילך לעבוד. תודה רבה על ההקשבה שלכם ושיהיה לשם שבוע ספר עברי מעניין.