הרשעה בבנייה בלתי חוקית או בניהול עסק ללא רישיון, גוררת רישום פלילי מאת:  ד"ר חיים שטנגר, עו"ד

מעטים נותנים הדעת לכך, כי שעה שמובאים הם לדין לבית-משפט לתביעות קטנות, הרי ההליך שבגינו ובגדרו מובאים הם לדין, בבית-משפט, הינו הליך פלילי, לכל דבר ועניין שהוא. מי שמורשע בבית-משפט לעניינים מקומיים, בעבירה של בנייה בלתי חוקית או בניהול עסק ללא רישיון, הרי ברקע האישי שלו, יירשם לו רישום פלילי. לצורך כך מן הראוי להיוועץ בעורך דין רישוי עסקים.

 

רישום פלילי בעבירה של ניהול עסק ללא רישיון או בעבירה של בנייה בלתי חוקית, הינו רישום פלילי, אשר מבחינה חוקית ומהותית, הינו זהה לרישום פלילי, בגין עבירה חמורה, דוגמת רצח או אונס. נכון הדבר שקיים שיקול דעת של רשויות, לבחון רישום פלילי, בשל הרשעה בעבירה של ניהול עסק ללא רישיון או בשל הרשעה בעבירה של בנייה בלתי חוקית, באור מקל יותר מאשר מי שלחובתם רישום פלילי בגין הרשעה בעבירה של רצח או בעבירה של אונס. עורך דין רישוי עסקים, יכול להוות יועץ מתאים, במצב דברים שכזה.

 

יחד עם זאת, לא תמיד מבחינים - במבחן ראשון - בין רישום פלילי שנרשם לחובתו של מי שקיים בגיליון ההרשעות שלו רישום פלילי, בין עבירה פלילית חמורה פחות דוגמת הרשעה בבנייה בלתי חוקית או בגין הרשעה פלילית בעבירה של ניהול עסק ללא רישיון. הדברים מקבלים משנה של תוקף ומשנה של חומרה, שעה שמגיש אדם בקשה לרשויות האחריות על כניסתם של אזרחים זרים, לתחומי מדינתם, שאז נדרש מבקש האשרה, לציין אם יש לו רישום פלילי או שגיליון ההרשעות שלו, נקי מכל רישום פלילי שהוא, תהא חומרת העבירה, אשר תהא. עצתו של עורך דין רישוי עסקים, דרושה, כמו אוויר לנשימה, במצב שכזה.

 

קלות הראש שבה מתייחסים נאשמים בעבירות של תכנון ובנייה או בעבירות של רישוי עסקים, שעה שמוגשים נגדם כתבי אישום לבתי-משפט לעניינים מקומיים, עלולה לעמוד בעוכריהם, שעה שהם יורשעו בעבירות אלה ויגררו אחריהם רישום פלילי, אשר יימחק, לפי חוק המרשם הפלילי ותקנות השבים, רק אחרי שנים רבות. מעורבותו של עורך דין רישוי עסקים, יכולה - במקרים רבים - לצמצם נזקים, שנגרמו בשל אי ייצוג משפטי הולם.

 

לעיתים, חושבים נאשמים שנגדם הוגשו כתבי אישום, לבתי-משפט לעניינים מקומיים, כי ברגע שהם הורשעו בניהול עסק ללא רישיון או בבנייה בלתי חוקית והוטל עליהם קנס, בגובה נמוך ביותר, הרי בכך תם ונסתיים עניינם. ובכן - טעות מוחלטת בידם של נאשמים שכאלה. הרישום הפלילי, עלול לפגוע, בניהול חייהם של נאשמים שכאלה, משך שנים הרבה ורצוי, קודם שמנהלים משפט בבתי-משפט לעניינים מקומיים, להיעזר בעצתם של עורכי-דין, הבקיאים בתחומים אלה, כדי למנוע נזק בלתי הפיך, שתוצאתו תהייה ניכרת, לאורך שנים הרבה. עורך דין רישוי עסקים יוכל לתמרן, באופן מקצועי ולהועיל, באופן ממשי, למי שנקלעו למצב דברים של הגשת כתב אישום נגדם.

 

משרדנו מעניק יעוץ משפטי שוטף, שמטרתו למנוע הגשת כתבי אישום שכאלה מלכתחילה, כאשר במקרים שבהם מגיעים למשרדנו לקוחות שכבר הוגשו נגדם כתבי אישום, הרי משתדל משרדנו להעניק להם הייעוץ והטיפול המשפטי הטוב ביותר, כדי למזער הנזקים שנגרמו להם בגין העובדה שהם נחשפו להגשת כתבי אישום נגדם ולנקיטת הליכים פליליים בשל כך, נגדם. במסגרת ייעוץ משפטי זה, יוכל עורך דין רישוי עסקים ממשרדנו, לייעץ לנזקקים לשירותיו.

 

נשמח לעמוד לשירותכם ולהעניק לכם שירותנו, בתחום רישוי עסקים ובתחום התכנון והבנייה. במשרדנו קיים עורך דין רישוי עסקים ועורך דין תכנון ובנייה, היכולים להעניק סיוע משפטי נדרש, במצב דברים זה. לעתים, שלובים שני תחומים אלה, אלה באלה, כך שיש צורך בייעוץ משפטי שוטף ומשולב. משרדנו נמצא במרכז תל-אביב. הנכם מוזמנים להתקשר לקביעת פגישה בדרך של קביעת פגישה טלפונית, בטלפון המפורסם באתר או ליצור קשר באתר, באמצעות טופס יצירת קשר, באתר זה. הייעוץ המשפטי, כמו-גם הפגישה המקצועית, כרוכים בתשלום, כאשר ייעוץ טלפוני, על-פה, אינו ניתן על-ידי משרדנו, כלל וכלל.

 

 

הכותב הוא השותף-המייסד של ד"ר חיים שטנגר, משרד עורכי דין ומשרדו מתמחה - בין היתר -  בתחומי רישוי עסקים ותכנון ובנייה, בנוסף לשאר התחומים המשפטיים, בהם עוסק המשרד דוגמת: המשפט הפלילי, דיני מעצרים, דיני מיסוי, כמו-גם בתחומי המשפט העסקי, דיני חברות, פירוקים ופשיטות-רגל דיני ירושות וסכסוכים עסקיים-משפחתיים ודיני משפחה, כמו-גם בהופעות בבג"ץ ובענייני עתירות מנהליות, קניין רוחני ומקרקעין.