הסכם ירושה

שכן המוריש גם אם התכוון להוריש את רכושו לפלוני אלמוני יכול בכל עת לחזור בו מכוונתו זו ולכן לא ניתן לערוך הסכם עתידי בגין ירושה שטרם נפטר המוריש שהוריש את ירושתו למי שמבקש למוכרה בבחינת מכירת עור הדוב טרם ניצוד הדוב.

 

שונה הוא מצב הדברים בתכלית השינוי בכל הקשור באשר לזכויותיהם של יורשים לאחר שנפטרו המורישים לבית עולמם והותירו זכויות ירושה ברורות ליורשים, בין בצוואה ובין בצו ירושה, המבטיח להם זכויות בירושתם של אותם מורישים.
כל עוד לא חולק העזבון בדרך של מתן צו ירושה או בדרך של מתן תוקף לצוואתם של מורישים יכולים היורשים העתידיים לעשות ביניהם הסכם בכל הקשור לחלוקת זכויותיהם בירושה שהפכה כבר לירושה וודאית עם כי טרם חולקה היא בפעול ולמעשה לאותם יורשים.

 

סעיף 7 לחוק הירושה קובע כי לאחר מות המוריש וכל עוד לא חולק העזבון הרי רשאי יורש בהסכם שבכתב להעביר או לשעבד את חלקו בעזבון כולו או מקצתו ורשאים נושי היורש לעקל את חלקו בעזבון. זכות זו מתייחסת לזכות כללית בעזבון אולם ככל שמדובר בנכס מסויים מנכסי העזבון הרי זכות זו באותו נכס אינה ניתנת להעברה לשעבוד או לעיקול כל עוד לא חולק העזבון לכן מי שזכה בחלק יחסי מהעזבון ולו במנה מנכסי העזבון יכול לעסוק בחלק יחסי זה מזכותו בעזבון סדרך של העברתו, שיעבודו וניתן גם לעקל את חלקו בעזבון, כאשר העברה לזכויות אלה נדרש מסמך בכתב ולא ניתן להסתפק בחוזה בע"פ כפי שהדבר נהוג וקובל בעסקאות מקרקעין ובעסקאות לפי חוק המתנה. 

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם