הגנה על זכויות יוצרים

לאחר שהגדרנו זכויות יוצרים מה הן, הרי מן הראוי להגן על זכויות היוצרים.
דרכי ההגנה הנפוצות הינן: רישום פטנט מדגם או סימן מסחר אותם מעגנים ומגינים עליהם במשרד העוסק ברישום ותיעוד זכויות שכאלה.

 

יחד עם זאת קיימות זכויות יוצרים שלא ניתן לעגן ולתעד אותם בדרך של רישום במשרד העוסק בעיגון, רישום והגנה על זכויות יוצרים אלה כמו משרד רישום פטנטים, משרד רישום מדגמים ומשרד רישום סימני מסחר שבארץ מאוחדים כולם תחת קורת גג אחת אצל רשם הפטנטים, המגדמים וסימני המסחר.

 

ניטול לשם דוגמה יצירה ספרותית דוגמת שיר נובלה, רומן, מחזה וכל צורה ביטויית אחרת שבה עלי כתב (לפרסום חיצוני) או יצירה מוזיקלית שבדרך כלל תבוצע באמצעות כלים מוזיקליים ותוקלט ותתועד באמצעים מכניים או דיגיטליים דוגמת קלטת, דיסק און קי וכו'. או סרט שניתן לתעדו על גבי וידאו, או בדרך של מדיה דיגיטלית אחרת.

מאחר שלא קיים משרד לרישום שירים, סיפורים, ספרים, מחזות, נובלות, סרטים, סרטונים, פזמונים וצורות מוזיקליות אחרות הרי יש צורך להביא לפרסום יצירות אלה ברבים, באופן שיוצר הזכות יוכל להוכיח ולטעון בעתיד שהוא הוא ולא אחר הינו בעל זכות היוצרים באותה יצירה.


כיום בעולם האינטרנט והפייסבוק הרי הדרך הקלה ביותר הינה לפרסם את היצירה בשם מלא תוך שייכותה ליוצר ובכך מגינים היוצרים והיוצרות על עצמם. יחד עם זאת קיימת דרך חלופית אחרת והיא הדרך של משלוח היצירה לשניים או יותר, אם בדרך של מסירתה ביד ואישור של מקבלי יצירות אלה כי הם קיבלו אותן מיוצר היצירות והם יודעים שהוא היוצר שלהם, או בדרך של משלוחם בדואר רשום עם אישור מסירה לשניים או יותר של יצירות אלה תוך שמירת עותק המכתב שנלווה לשני מכותבים אלה, אליו צורפו או צורפה היצירה ובכך יוצר היצירות כדי חובת פרסום היצירות והוכחת היותו היוצר של היצירה ובעל זכות היוצרים והזכות המוסרית ביצירה זו.

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם