הפרת זכויות יוצרים

זכויות היוצרים מתחלקות לשניים: זכויות היוצרים עצמם ביצירה והזכות המוסרית של היוצר ששמו ייקרא על יצירתו בהיקף באופן ובמידה המקובלים ולא יעשה שום סילוף או פגימה ביצירתו, אך ורק יצירה זכאית להגנת זכות יוצרים ולהגנת זכות מוסרים כאשר השאלה מהי יצירה הינה דבר מורכב המשתנה בפסיקה, בהתאם להתפתחות הטכנולוגית העולמית.

 

יצירה מוגדרת בין היתר כשיר, יצירה מוזיקלית, מעגל חשמלי, תוכנית אדריכלית ועוד.
בדרך כלל קיימים שלושה סוגים בולטים של זכויות יוצרים מוכרות:
  

פטנט

שהינו המצאה כשירת פטנט כאשר הכוונה לחידוש טכנולוגי בעיקר או פונקציונאלי שלא היה קיים קודם לכן ולא עשו בו שימוש קודם לכן לפני רישומו כפטנט והרישום כפטנט נועד למנוע מאחרים לעשות בו שימוש מבלי לקבל לכך את הרשות של בעל הפטנט בתנאים שיקבע הוא לצורך כך.

מדגם

הינה זכות יוצרים נוספת כשמטרתה להגן על הצורה החיצונית שמוצהר כאשר כוונת הדברים הינה בדרך כלל להגנה על עיצובו של מוצר כגון: הבקבוק המפורסם של קוקה קולה, בגד כמו מכנסי ליוויס שיש להם צורת גזרה מוכרת המבדילה ומאפיינת אותה ממכנסי ג'ינס אחרים, מוצרים בעלי יכולת בידול וחדשנות גבוהה כמו סכין מעוצבת בצורה מיוחדת לחיתוך מכונה לייצור מוצר, בן מוצר מזון ובין מוצר אחר וכל דבר שרושם המדגם מבקש להגן על צורתו החיצונית בדרך של רישום צורה חיצונית זו בפנקס הפטנטים והמדגמים.

סימן מסחר

את סימן המסחר ניתן להגדיר במילה לועזית אחת והיא "לוגו". לוגו הינו ציור שמאפיין מוצר או תווית מסחרית או שם מסחרי, הסמל של חברת קוקה קולה הרשום בצורה קליגרפית נחברת ומתחברת כאשר מהאות הראשונה עד האות האחרונה ישנו קו מעוגל סיבובי מוכר ברחבי עולם כסימן מסחר של חברת קוקה קולה העולמית וההיא עושה בו שימוש בכל הארצות שבהם משווקים מוצריה.

 

בשולי סימן מסחר זה מופיעות האותיות TM משהינם קיצור של המשפט Trade Mark להבדילן מהאות R שמאפיינת רישום פטנט ומשמועתה Registret לעיתים אנשים טועים ורושמים את האות R ליד סימן רשום, זוהי טעות מוחלטת.  
יחד עם זאת ישנם מקרים שפטנט רשום מזוהה באופן סימביוזי ובלתי ניתן להפרדה ולחלוקה בין המוצר הרשום כפטנט לבין הסימן המסחרי המשמש לצורך שיווקו והפצתו ולכן נוהגים בעלי הפטנט הרשום וסימן המסחר הרשום לציין, במשותף את האותיות TM ו R מתחת לסימן המסחרי ובכך מודיעים הם לעולם ומלואו שלא רק שהסימן המסחרי מוגן ברישום כסימן מסחר רשום אלא גם שהמוצר עצמו אותו מתאר סימן הרשום מוגן בפטנט רשום וזוהי משמעות ייחוד בפירסום שני סימני רישום אלה אחד בצד משנה

     

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם