הפרת זכויות יוצרים באינטרנט

התחום של דיני אינטרנט הוא תחום חדש ובלתי מפותח עדיין בעולם בכלל ובישראל בפרט, בייחוד שבתי המשפט נותנים פסקי דין שלא בהכרח תואמים את ההתפתחות הטכנולוגית שכן דור השופטים הקיים רובו אינו חשוף לחשיבה הטכנולוגית הנובעת מהדינים הקשורים לאיטרנט בכלל ולדיני הפרת זכויות יוצרים בפרט.

 

בעוד שרוב הציבור מבין שליוצר שמורה זכות היוצרים בקשר ליצירתו ולכן יזהר הוא מלנסות להפר אותה בין בדרך של העתקתה, הפצתה או סילופה הרי בכל הקשור לאינטרנט סבור רוב הציבור כי מאחר שתמונה, מאמר או כל יצירה אחרת פורסמו באינטרנט הרי הם בבחינת דבר המותר לציבור בשימוש שעה שלא כך הם פני הדברים.


יתכן שתמונה מאמר או צילום הועברו לאינטנרט על ידי מי שאינו יוצר היצירה, קרי, אינו הצלם או כותב המאמר או כל יוצר אחר או שצלם או כותב מאמר זה נתנו הסכמתם לפרסום הצילום, היצירה או המאמר אך ורק באינטרנט - ושם בלבד.

 

אין הדבר אומר כי רשות שניתנה לפרסם צילום, מאמר או כל יצירה אחרת באינטרנט מקנה רשות אוטומטית כתוצאה מכך לעשות שימוש באותו צילום באותו מאמר או באותה יצירה בכל מקום אחר.

אין גם כל חובה לציין שמדובר ביצירה הנתונה להגנת זכות יוצרים ואפילו ששמו של הצלם או כותב המאמר או יוצר היצירה אינו מפורסם בצד המאמר בצד הצילום או בצד היצירה באינטרנט.
ההנחה המקובלת הינה שהצילום לא צולם מעצמו המאמר לא נכתב מאליו והיצירה לא התחברה על ידי רוח הקודש.

 

לכן נוהגים בעלי אתרים אחראים באינטרנט לציין כי הצילומים או המאמרים המופיעים באתריהם אינם ניתנים לשימוש חופשי וככאלה הם נתונים להגנת זכות יוצרים.

 

לאחרונה פנתה טלי ליפקין שחק אלמנתו של אמנון ליפקין שחק ז"ל ודרשה - כמו גם הצליחה למנוע הפצת ספר של דוקטור תמר ברוש שכלל הספדים ובתוכו גם הספד שנשאה היא על בעלה המנוח.


הספדה של טלי ליפקין שחק אמנם פורסם באינטרנט אבל מהעובודת המעטות ששחוררו לפרסום עולה כי ככל הנראה לא פורסם הספד זה באינטרנט על דעתה או רשותה וגם אם ניתנה רשות לפרסום שכזה באינטרנט הרי רשות להוצאת ההספד במסגרת ספר ההספדים שכתבה ד"ר תמר ברוש ושיצאה לאור בהוצאת משכל נגנז כאשר המהדורה הראשונה של ספר זה "מילים בסוף הדרך - הספדי ישראלים" הורד מהמדף.

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם