דיני תכנון ובנייה

בשונה ממקרקעין הרי חוק התכנון ובנייה אינו מגדיר מה היא מהותו של חוק זה כאשר בסעיף ההגדרות לחוק התכנון והבנייה קיימות הגדרות לבניין להקלה, להיתר ולשאר נושאים הנכללים בחוק זה אבל אין הוא מגדיר את החוק עצמו.

 

למעשה ניתן לומר כי חוק התכנון והבנייה עוסק בכל הקשור לקבלת היתר ובנייה וענייני רישוי הקשורים לתכנון ובנייה ובמקרים מסויימים בחריגות המאפשרות לבנות, למרות שהתוכנית המאושרת או הנקודתית החלה במקום אינה מאפשרת ללא אישור חריגות אלה כחוק לבנות במקום.
לשם דוגמא נציין כי חוק התכנון והבנייה מאפשר לוועדה המקומית לתת הקלה לפי חוק התכנון והבנייה בתנאים המפורטים בחוק התכנון והבנייה המציב מגבלות, ממגבלות שונות לצורך מתן הקלה או היתר לשימוש חורג ושאר חריגות המותרות במקרים מסויימים בהתאם להוראות חוק זה.

 

בקצרה ניתן לסכם ולומר כי ללא קבלת היתר בנייה לפי חוק התכנון והבנייה לא ניתן להקים מבנה, ומבנה שהוקם ללא היתר בנייה גורר בעקבותיו סנקציה אזרחית ופלילת כאחד לפי הוראות חוק התכנון והבנייה.


זו על קצה המזלג הגדרה כללית וכוללנית של חוק התכנון והבנייה כאשר בגלל מורכבותו של חוק זה לא ניתן להגדירו הגדרה ממצה וכוללנית במספר משפטים אלחא רק לתאר את היקפו ואת הנושאים שבהם עוסק ודן הוא.

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם