משפט מנהלי

משפט מנהלי הוא המשפט העוסק בדרך כלל ביחסים שבין האזרח לבין הרשות ואשר אינם נמצאים בסמכותו של בית המשפט העליון בשבתו כבית משפט גבוה לצדק.

 

בעבר עסק בג"צ באופן בלעדי בעניינים של עתירות מנהליות, עד שנחקק חוק בתי משפט לעניינים מנהליים בשנת 2000 שהגדיר את מטרתו להסמיך את בית משפט המחוזי בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים לדון בעניינים מנהליים הנידונים בבג"צ או בבתי משפט אחרים על ידי שופטי בתי המשפט המחוזיים שיקבעו לצורך כך ולפי סדרי דין מיוחדים שיקבעו.

 

חוק בתי משפט מנהליים מגדיר עניינים מנהליים כעניינים הנוגעים לסכסוכים של בין אדם לרשות.

רשות מוגדרת כרשות מרשויות המדינה, רשות מקומית וכן גופים ואנשים אחרים הממלאים תפקידים ציבוריים על פי דין. החלטה של רשות מוגדרת בחוק בתי המשפט לעניינים מנהליים כהחלטה של רשות במילוי תפקיד ציבורי על פי דין, לרבות היעדר החלטה של רשות שכזו וכן מעשה ומחדל של רשות שכזו.


פרק מיוחד בתקנות בתי משפט מנהליים הוקדש לעתירות אסירים נגד החלטות ועדת שיחרורים. על פסק דינו של בית משפט מחוזי בשבתו כבית משפט לערעורים אזרחיים ניתן לערער לבית המשפט העליון בשבתו כבית משפט לערעורים מנהליים.

עו"ד חיים שטנגר משרד עורכי דין ונוטריון הינו משרד בוטיק בלב תל אביב, בראשו עומד עו"ד חיים שטנגר, עורך דין מוערך, לוחם שאינו מוותר על עקרונותיו, תקיף נחרץ ומתמסר ללקוחותיו בעל ותק מקצועי של יותר מ-41 שנה. המשרד משלב בין יכולותיו היצירתיות של חיים שטנגר בתחומים משפטיים מגוונים ומודל ה- one stop shop, ונותן מענה לתחומי התמחות משפטיים רבים.

צריכים עזרה? ייעוץ?

נשמח לעמוד לשירותכם