עורך דין צבאי

כל צבא מתנהל לפי מערכת כללים שמטרתה להבטיח שחייליו ממלאים תפקידם נאמנה. מדובר במערכת משפט צבאית אשר מטבע הדברים יש בה תחומים החופפים למערכת המשפט האזרחית ותחומים אחרים הייחודיים לה. 

גם לצה"ל מערכת כזו המטפלת בעבירות שמבצעים חיילים וחיילות בשירות סדיר, חיילי מילואים בעת שירות מילואים פעיל ואף אזרחים הכפופים לצבא (אזרח עובד צה"ל למשל). מדובר אך ורק על עבירות פליליות (עבירה על הוראות חוק העונשין) ועבירות על חוקי הצבא.

 

ערכאות השיפוט הצבאיות

את הערכאות השיפוטיות של צה"ל מפעילה "יחידת בתי הדין הצבאיים". ישנם בתי משפט צבאיים קבועים, בדומה לערכאות השיפוט האזרחיות, אך בצבא תיתכן, במידת הצורך (למשל בעת מלחמה), גם הפעלת בית משפט צבאי ארעי המכונה בית דין שדה.

 

בבתי הדין הצבאיים נשפטים חיילים על עבירות משמעת, עריקות מהצבא, עבירות תעבורה (הנידונות בפני בית דין צבאי לתעבורה), עבירות הטרדה מינית, עבירות על רקע התנהגות אלימה, גניבה, פגיעה ברכוש צה"ל, נפקדות ועוד.

השופטים בבתי הדין הצבאיים הם קצינים בעלי השכלה משפטית, חלקם משרתי קבע וחלקם חיילי מילואים. הפרקליטות הצבאית (בראשה הפרקליט הצבאי הראשי) אמונה על התביעה.
מי שמובא למשפט בפני ערכאה שיפוטית צבאית יכול לבחור להיות מיוצג על ידי סנגור צבאי (מטעם הפרקליטות הצבאית), לייצג את עצמו או לדאוג לייצוג על ידי עורך דין צבאי, דהינו עורך דין לענייני צבא מן המגזר הפרטי.

 

סמכותו של בית משפט צבאי

כאמור העבירות בהן דן בית משפט צבאי הן עבירות על חוק העונשין (עבירות פליליות לכל דבר ועניין) ועבירות על חוקי הצבא (עבירות משמעת למיניהן, נפקדות, עריקות מהצבא ועוד). בית דין צבאי לתעבורה דן בעבירות על חוקי התעבורה שבוצעו עלי ידי חיילים בתוך תחומי בסיס צבאי.

 

חשוב להבין שמי שנמצא אשם בבית משפט צבאי עשוי למצוא שלעונש שנגזר אליו השלכות החורגות הרבה מעבר לתחום הצבא בלבד. כך למשל יכול בית משפט צבאי להורות על פתיחת תיק פלילי, דבר הגורר רישום פלילי (שלו כידוע עשויה להיות השפעה על קבלה לעבודה ועוד).
מסיבה זו אין להקל ראש בהליכים משפטיים צבאיים וראוי להיערך לקראתם. טיפול מסור של עורך דין צבאי מטעמינו יבטיח השגת התוצאה הטובה ביותר עבורנו. ייצוג משפטי של עורך דין לענייני צבא חשוב במיוחד כאשר הנאשם כופר באשמה.

בחירת עורך דין צבאי

מי שהחל להתנהל כנגדו הליך משפטי צבאי ראוי שישקול להיעזר בשירותיו של עורך דין לענייני צבא, עורך דין אזרחי המתמחה בדין הצבאי.
לעורך דין חיים שטנגר ותק מקצועי של למעלה משלושים שנים במהלכן רכש גם ידע נרחב וניסיון בניהול תיקים המתבררים בערכאות השיפוט הצבאיות, בית דין צבאי לתעבורה בכללן. שמו של עו"ד חיים שטנגר מוכר בכל בתי-הדין הצבאיים בשל ניסיונו רב השנים והופעותיו המרובות והמוצלחות בבתי-דין צבאיים אלה.

 

 

אל תהססו לפנות אלינו, נשמח לייעץ ולספק מידע עדכני ומהימן בכל נושא הקשור לדין הצבאי, עריקות מהצבא, שחרור מהצבא, אישום בעבירות פליליות, נפקדות, עבירות תעבורה ועוד.
במידת הצורך תוכלו גם אתם לקבל מאיתנו ליווי משפטי מקצועי, מסור ואיכותי שיבטיח השגת התוצאה הטובה ביותר עבורכם.


משרדינו נמצא במרכז תל אביב, הנכם מוזמנים להתקשר לקביעת פגישה או ליצור עמנו קשר דרך טופס יצירת קשר באתר.